17. prosince 2021

Nedostatek energie

Chybí vám energie? Jak z toho ven?

Máte motivaci něco změnit a v hlavě jste si vytvořili jasný plán, jak dosáhnout svých vytoužených cílů. Každý den ale musíte bojovat sami se sebou. Vaše tělo vám dává najevo, že je unavené. Méně denního světla spolu s přicházejícím stresovým obdobím před Vánoci si zkrátka vybírá svou daň. Podzim je spojený s přirozenou lidskou potřebou více odpočívat, nebraňte se tomu za každou cenu. Příroda to za nás vymyslela skvěle, proto na sebe nebuďte příliš tvrdí. Nevzdávejte to ale úplně!

Vaše tělo potřebuje jen správné zacházení k tomu, aby fungovalo tak, jak má. Pokud tedy bojujete například s tím, zda si máte obléct sportovní oblečení a vyrazit na rychlou procházku, nesahejte hned po jednoduchých a jednorázových řešeních v podobě energetických nápojů, nootropik, kávy nebo po dalších suplementech. Všechny tyto pomocníci především řeší důsledek, ne příčinu a v podstatě vám zabraňují vnímat přirozené signály těla. Ve chvíli, kdy přestanou nabuzující látky fungovat, únava se opět vrátí v plné síle. Vy se tak můžete snadno zamotat do spirály utrácení peněz za zázračné kapsle a přitom by stačilo zaměřit se na základy. I v tomto případě platí, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. Ke kávě, redbullům, bylinkám i chemickým nakopávačům přistupujte s rozumem a berte je spíš jako doplňky, ne jako záchrannou berličku, o kterou se můžete opřít.

Spánek je základ

Svou pozornost nasměrujte na dostatek odpočinku a spánku. Ideálně byste měli každý den naspat 7–8 hodin. Pokud jste ospalí a máte tu možnost, dopřejte si bez výčitek i spánek přes den, pokud jste nenaspali dost v noci. Spánek je opravdu naprostý základ, bez kterého se s únavou bojuje jen těžko.

Kolik vody denně vypijete?

Na vyčerpáný organismu může mít vliv i nedostatek tekutin. I v chladnějších měsících se doporučuje vypít alespoň 2,5 l čisté vody denně. Hydratace ovlivňuje veškeré procesy v těle a přímo se odráží i na vašem vzhledu. A i když pití vody patří mezi neustále omílané pravidlo zdravého životního stylu, spoustu lidí má právě s tímto krokem velký problém. Pokud mezi ně patříte i vy, zkuste na tom zapracovat.

Jděte se projít

Když se součástí vašeho života stane pravidelný a přirozený pohyb spolu se cvičením, máte vyhráno. Nemusíte trávit hodiny v posilovnách, začněte postupně. Prodlužte si procházku se psem anebo si do sluchátek pusťte oblíbený podcast a projděte se. I když musíte vždy nejdříve energii vydat, po vykonaném pohybu se vám vrátí dvojnásobně.

To co přijímáš, to dostáváš

Únavu způsobuje i nekvalitní strava. Je přirozené, že ve stavech pocitu vyčerpání se jako daleko atraktivnější jeví sáhnutí po hotových pokrmech, fastfoodech a rychlovkách, se kterými není moc práce a uspokojí “zvrácené” chutě. Překonání vlastního pohodlí se ale velmi vyplatí. Tělo načerpá sílu jen z kvalitních barevných jídel plných potřebných živin. Zkrátka a dobře, otřepaná věta “Jste to, co jíte” je založená na pravdě.

Ledová vzpruha

O významu otužování se také díky pandemické situaci všeobecně ví daleko více, než tomu bylo dříve. Nemusíte se hned nořit celí do ledu, ale studená sprcha také prokáže skvělou službu. Dopřejte si ji každý den, začít můžete jen s otužováním nohou a potom postupně přejít k celému tělu. Pomalu prodlužujte dobu, kdy se nacházíte pod proudem ledové vody a uvidíte, že se brzy dostaví viditelné výsledky. Jeden z nich poznáte okamžitě – po otužování se vám rychle zvedne hladina endorfinů, takže budete hned myslet pozitivněji, což je základ. A když se se studenou sprchou skamarádíte na delší dobu, zrychlí se vám metabolismus, zlepší se vám prokrvení celého těla a posílí se i imunita.