20. prosince 2021

Jak jíst v zimním období?

(Zdroj: Unsplash)

Chladnější teploty, brzké stmívání, málo slunce, méně venkovních aktivit a další znaky zimního období nabádají ke změně. Lidský organismus musí totiž v chladných dnech o něco více pracovat. Má povinnost se zahřát a udržet tak stálou tělesnou teplotu, která je potřebná k přežití. Například takové srdce pracuje o něco silněji, aby zabránilo ztrátě tepla povrchem těla. Také proto možná cítíte potřebu zpomalit, víc jíst, odpočívat a vaše celková aktivita klesá. Nemá smysl s těmito od přírody nastavenými procesy bojovat nebo si něco dokonce vyčítat. Je naprosto normální, že nemáte chuť na okurku vytaženou z lednice, když vám venkovní teploměr ukazuje něco okolo nuly.

Nemusíte hned razantně změnit svůj jídelníček, na který jste zvyklí. To by bylo možná spíš na škodu. Upravte ho ale tak, abyste tělu pomohli především k zahřátí, dodali mu energii a zároveň se dostatečně zasytili. Pak ani nebudete mít tendenci mlsat a přejídat se.

(Zdroj: Unsplash)

Obměňte zeleninu

Při nákupu ingrediencí se snažte vybírat podle sezóny. Raději než po zmiňované okurce sáhněte třeba po dýni, kapustě, lilku, kedlubně, ředkvičkách nebo zelí. Zeleninu můžete samozřejmě tepelně upravit. Ideální timing na tzv. jídla z jednoho hrnce nebo třeba na pečenou kořenovou zeleninou.

Polévka je základ

Stejně dobře zafungují i syté polévky. Vylepšit a zahustit je můžete nejrůznějšími luštěninami nebo bramborami. Nebojte se přidat i více koření, které podporuje zahřívání vnitřních orgánů. Vařené obiloviny můžete jíst i jako přílohu nebo jako součást teplých salátů. Skvělá je například pohanka nebo jáhly.

Nezapomeňte na bílkoviny

Co se týče masa, častěji sáhněte třeba po krůtím, králíkovi nebo po nejrůznějších rybách. Tyto druhy patří mezi ty bílkovinově hodnotnější, ale zároveň jsou lehce stravitelné. Pokud ale můžete vybírejte maso od farmářů nebo z volných chovů. Do svých menu zařaďte pokrmy bohaté na bílkoviny s teplými přílohami, snídejte teplé kaše, svačte sušené ovoce a ořechy.

Dodržujte pitný režim

Samozřejmě i v zimě dbejte na pitný režim. V zimě se častěji vyskytujete v přetopených místnostech, kde na vás působí suchý vzduch, takže i teď je popíjení vody a třeba i kvalitních bylinkových čajů dobrý nápad.

Kvalita nad kvantitu

Jako po celý rok, i tady samozřejmě hraje naprosto klíčovou roli kvalita. Vždy, když alespoň trochu můžete, volte raději produkty od farmářů než ty od velkoprodejců. Objednejte si zeleninovou sezónní bedýnku, zajděte si pro maso k řezníkovi, nakupte si jednou týdně na farmářských e-shopech nebo navštivte místní trhy. Nejen, že uděláte pro sebe o dost více, ale ještě podpoříte lokální výrobu a poctivou práci. I když je cena za kvalitní produkty samozřejmě vyšší, když nakoupíte chytře, nemusí to zruinovat váš rozpočet.

A které potraviny v tomto období naopak příliš vhodné nejsou?

Kromě těch typicky spíše nezdravých, jako je bílý cukr, mouka, uzeniny nebo ztužené tuky, se doporučuje omezit například i konzumaci citrusových plodů, jogurtů, rajčat, celeru nebo třeba hub. A to právě z toho důvodu, že podporují ochlazování těla.