27. prosince 2021

Jak na povánoční kila?

Vánoční svátky už zase nejspíš přinesly svoje daně za to, že jste si je pořádně užili. A tak to má být, hlavně si nic nevyčítejte! Jednou za rok si užít tři dny se vším všudy není nic, za co byste se měli trestat. Jestli do toho ale teď chcete šlápnout, proč ne? Začít můžete hned, ale s rozumem. Vyhněte se drastickým dietám, detoxům nebo dlouhým půstům.

(Zdroj: Unsplash)

Jednoduchý plán

Nezačínejte hned na začátek příliš velkým soustem a nastavte si to tak, abyste své předsevzetí opravdu zvládli dodržet dlouhodobě a nestala se z něj jen lednová záležitost. Sladkosti a jiná nezdravá jídla zkuste omezit. Zapojte do denní rutiny i pohyb, ale postupně. Pokud jste do této chvíle necvičili vůbec, bude to velmi drsné prozření. Buďte na sebe hodní, ale zároveň vydržte s konzistencí, ta je ve finále nejdůležitější.

Rovnice

Pokud chcete zhubnout, měl by být váš kalorický příjem nižší než výdej. Toto velmi jednoduché pravidlo zkrátka jako jediné opravdu funguje. Zmenšete své porce, zvyšte příjem zeleniny a pozorujte, co se děje s vaší váhou. Buďte trpěliví, zdravé hubnutí = 1kg–1,5kg max. týdně dolů.

Trest za trestem

Ne za všechno může okolí. Někdy si bloky vytvoříme v hlavě sami, dopomoci nám k tomu může snadno a rychle “hubenější a krásnější” kamarádka, “influencerka” z Instagramu anebo “perfektní” tvář modelky na titulce aktuálního čísla Cosmopolitanu. Často tak upadáme do deprese a sebelitování - vypadám příšerně, zase jsem to nezvládnul, vždycky to zkazím, mám nadváhu, už se zase nevjdu do mé velikosti kalhot atd. Kdyby se vám s takovým problémem svěřila vaše nejmilovanější osoba, byli byste na ní také tak tvrdí? Říkali byste nahlas takové věty, jako říkáte v duchu nebo nahlas sobě? Asi ne, že? Přestaňte s tím.

(Zdroj: Unsplash)

Základ ve skleničce

Hodně pijte. Hydratace organismu patří mezi nejdůležitější faktory ovlivňující ztrátu hmotnosti. Když se vám podaří zcela vynechat sladké limonády, džusy a další podobné nápoje, uděláte pro sebe to nejlepší. Do pitného režimu se počítá pouze čistá neperlivá voda, pohlídejte si to. Za každou vypitou kávu si přidejte skleničku vody navíc.

Netoxické vztahy

Obklopte se lidmi, kteří vás nebudou svádět na scestí, ale ve vaší snaze vás podpoří! Pokud se rozhodnete se svým tělem něco udělat, ale vaši přátelé vás budou neustále lákat na dortíky a kafíčka, jen těžko se vám bude odolávat. Vysvětlete jim, že je pro vás váš cíl důležitý a že od nich skutečně potřebujete pochopení a podporu.

Relax

Bez odpočinku a dostatku spánku se vaše tělo dostává do stresu a zařídí postupem času svoje procesy tak, aby se vám váha zcela zastavila. V horším případě vám tento signál nedá a vrátí vám toto chování jinak – podepíše se na vašem zdraví. A to by měla být vždy vaše priorita č. 1.

Zásadní suroviny

Jezte více zeleniny a bílkovin. Na strávení bílkovin tělo potřebuje více energie. A také vás na delší dobu zasytí, takže se nedostaví vlčí hlad nebo neovladatelná chuť na sladké. Dostatek bílkovin najdete v bílých rybách, krůtím a kuřecím mase, vajíčkách, tvarohu, proteinech nebo třeba v syrečkách.