29. prosince 2021

Vše začíná v hlavě

(Zdroj: Unsplash)

Možná se i vy točíte v začarovaném kruhu a máte pocit, že z něj nelze vystoupit. Snažíte se shodit pár kilo a změnit svoje tělo, a myslíte si, že pro to děláte opravdu hodně. Denně dřete ve fitku, odpíráte si sladké a o sacharidech si necháváte zdát. Jenže váha ukazuje pořád stejné číslo, oblečení vás na některých místech stále tlačí a cítíte se naprosto vyčerpaně a frustrovaně. Pojďme se podívat, kde se stala chyba.

Prokletí “nejde to” Proces formování těla je ale velmi komplexní. Nikdy nestačí “jen” dodržování stravy a cvičení. Třeba vás brzdí nedodržování pitného režimu, podceňujete svůj spánek nebo prostě jen málo odpočíváte a hýčkáte se… A nebo je vaším nepřítelem vaše hlava. Psychika a nastavení mysli hraje v dosažení cílů naprosto zásadní roli. Čím dál častěji se setkávám s větou: “Dělám vše správně a pořád mi nejde dosáhnout stanovených cílů”. A co když tím opravdovým důvodem bude to, že nemáte rádi svoje tělo a často říkáte “Mně to nejde”? Jak vlastně můžete očekávat, že vás vaše tělo bude poslouchat, když mu neprojevujete lásku a smýšlíte o něm negativně? Pokud k tomu stále opakujete, že to nejde, tak se prostě jen plní to, co svému mozku zadáváte. Zkuste zapracovat na sebelásce a nastavení vašeho mindsetu.

(Zdroj: Unsplash)

Do hloubky

Nemusíte od teď trávit většinu volného času sledováním motivačních videí na Youtube, ale zkuste se zastavit, a upřímně se zamyslete nad tím, jestli na sebe nejste až příliš tvrdí. Možná v sobě nesete zakódované vzorce z minulosti, kdy vám rodiče/kamarádi/učitelé říkali, že něco nezvládnete, že máte velké břicho/zadek/ošklivý tvar nohou anebo že nic nedotáhnete do konce. A vy jste to přijali za svojí realitu a podvědomě tomu přizpůsobujete svoje činy i způsob myšlení. Zamyslete se nad tím, co vás brzdí.

Trest za trestem

Ne za všechno může okolí. Někdy si bloky vytvoříme v hlavě sami, dopomoci nám k tomu může snadno a rychle “hubenější a krásnější” kamarádka, “influencerka” z Instagramu anebo “perfektní” tvář modelky na titulce aktuálního čísla Cosmopolitanu. Často tak upadáme do deprese a sebelitování - vypadám příšerně, zase jsem to nezvládnul, vždycky to zkazím, mám nadváhu, už se zase nevjdu do mé velikosti kalhot atd. Kdyby se vám s takovým problémem svěřila vaše nejmilovanější osoba, byli byste na ní také tak tvrdí? Říkali byste nahlas takové věty, jako říkáte v duchu nebo nahlas sobě? Asi ne, že? Přestaňte s tím.

Kouzelné věty

Změňte své nastavení a mluvte jinak.

  • Místo “Držím dietu a trpím” —> Dělám pro sebe to nejlepší, co momentálně dokážu.
  • Místo “Musím cvičit a nebaví mě to” —> Užiju si celý proces. Baví mě se hýbat, dělá mi to radost a užiju si nastupující endorfiny po každém cvičení.
  • “Nesnáším svoje nohy” —> Moje nohy ještě nevypadají tak, jak bych chtěl/a, ale jsou zdravé, dokonalé a donesou mě každý den tam, kam chci.
  • “Nemůžu si dát smažák s hranolkama” —> Můžu sníst, co chci a zvolím si to, co mě posune dál k mým snům.
  • “Dal/a jsem si smažák, jsem prase” —> Snědl/a smažák, užila jsem si ho. Nevadí, chci si život užívat, další jídlo už bude zase 100%

Rituály

Afirmace, neboli posilující věty, které záměrně opakujeme nahlas za účelem ovlivnění svého života k lepšímu, je vědecky podložený nástroj, který prokazatelně funguje! Jděte večer do sprchy a nahlas se svému tělu omluvte za to, jak o něm mluvíte. Řekněte mu: “Dávám ti důvěru, vím, že to spolu zvládneme. Mám tě rád/a”. Přizpůsobte si to sami sobě. Jestli vám víc sedí si říct: “Miluju svou postavu takovou, jaká je. Snadno se zbavuji přebytečných kil”, udělejte to. Jen nepoužívejte věty v budoucím čase a nemluvte v záporech (Nechci být tlustý). Vytvořte si tento rituál, opakujte ho každý den a uvidíte, že se postupem času tato slova přemění na realitu. .

>