1. ledna 2022

5 zaručených tipů, jak NEZHUBNOUT

Některé rady, které jste možná někde zaznamenali, se mohou na první pohled tvářit jako zázračné a na sto procent funkční. Ale je to lež. Když vsadíte všechny karty na následující body, s největší pravděpodobností vám zbydou jen oči pro pláč a jo-jo efekt na sebe nenechá dlouho čekat.

(Zdroj: Unsplash)

1. Vytvořte si velký kalorický deficit a vydržte!

Drastické diety patří mezi nejčastější chyby, se kterými se potkávám. Přiliš velké snížení přijatých kalorií vám možná zařídí rychlý úbytek na váze, ale postará se také o velký zásah na psychiku i fungování těla. Pokud omezíte například veškeré sacharidy a váš jídelníček se bude skládat pouze ze salátů a kuřecích prsou na vodě, nezhubnete tuk, ale svalovou hmotu (to je vždycky nežádoucí). Brzy vás semele únava natolik, že nebudete schopní zvládnout i každodenní životní situace. Kromě toho je tato jednostranná strava nesmírně psychicky těžká a dlouhodobě neudržitelná. Dochází pak snadněji ke kolotoči přejídání-hladovění.

2. Vypijte denně 4 litry hubnoucího čaje a máte vyhráno!

Hubnoucí čaje, zázračné prášky, kávy na snížení hmotnosti a podobné nesmysly opravdu NEZABÍRAJÍ. Jde spíš o velmi dobrý marketingový nástroj, jak z lidí dostat peníze. Čaje vás mohou trochu odvodnit, ale rozhodně nespalují tuky. Nepodléhejte různým zkratkám a jednoduchým řešením. Nabírání svalů a snížení tuků v těle zařídíte jen a pouze kvalitní stravou a správným pohybem.

(Zdroj: Unsplash)

3. Stačí upravit jídelníček a zhubnete!

Bez plánování a motivace se vám podaří změna jen těžko. Když si toho ale hned na začátku naložíte tolik, že máte popsanou A4 příkazy a zákazy, bude na vás tato sepsaná motivace působit spíš obráceně. Začněte raději postupně a jednoduše. Přidejte ke každému jídlu zeleninu, vypijte denně 2,5 l vody a zacvičte si dvakrát týdně. Ke každodennímu pohybu, meditaci a 100% fitness jídelníčku se dopracujete až za delší čas, kdy už budete mít zajetou svou rutinu a tyto úkoly se pro vás stanou přirozené. Přistupujte k sobě s láskou a porozuměním. Nenadávejte si a nekritizujte se. Když o sobě budete neustále říkat třeba: “Jsem nechutně vychrtlá”, tak to tak i bude.

5. Když se budete hýbat, stačí to!

Pohybem můžete dosáhnout hodně, ale pokud budete trénovat několikrát týdně, chodit na procházky, žít aktivně, ale každý den sníte tabulku čokolády, smažené tučné jídlo a vypijete 3 piva denně, váha se nepohne, nebudete se cítit dobře a vaše energie klesne strmě dolů. Vyvážená strava je základ!