7. ledna 2022

Stop detoxům a drastickým dietám!

Nejen v jarním období na vás všude vyskakuje slovíčko detox. Tělo se musí přece alespoň jednou za čas důkladně “vyčistit”, musíte mu “odlehčit” a ulevit od celoročního trápení. A tak se buď začtete do článku v časopisu nebo tento termín vygooglíte a vyskočí na vás tisíce způsobů detoxů a dalších drastických zásahů do jídelníčku, které vám slibují očištění těla i mysli. Pití džusů, šťáv a čajů jednou za rok ale opravdu nepotřebujete.

(Zdroj: Unsplash)

Zbytečné trápení

Mocná a nejchytřejší příroda sestavila skutečně dokonale lidské tělo. Dokáže spoustu skoro až zázračných věcí a jednou z nich je i ta, že se dokáže detoxikovat samo od sebe, 365 dní v roce. Díky ledvinám, játrům, lymfatickému systému, plícím se čistí od toxinů. Neexistuje žádný vědecký důkaz, který by prokazoval, že drastické snížení kalorického deficitu a pití ovocných šťáv jednou ročně prospívá lidskému organismu. Pokud byste opravdu sáhli po ovocných a zeleninových šťávách, naopak tak zvyšujete například riziko poškození střevního mikrobiomu. Stejně tak ovoce obsahuje velké množství cukru, který, jak určitě víte, není ve větším množství tělu prospěšný.

Nižší váha = úspěch?

Jestli jste někdy jakýkoliv detox vyzkoušeli, pravděpodobně jste zhubli. Úbytek na váze ale nezpůsobilo pročištění střev, magické nakopnutí metabolismu a zbavení se škodlivin v těle, ale obyčejný brutální kalorický deficit. Pokud jste potom začali jíst “normálně”, vše se vám okamžitě vrátilo zpět, že? Jak zní tedy návod ke zdraví? Jezte chytře a vyváženě celý rok. Omezte zpracované potraviny, jezte hodně zeleniny a ovoce, pravidelně se hýbejte a jen tak vykouzlíte z vašeho těla silný a zdravý nástroj ke kvalitnímu životu a podpoříte tak jeho správnou každodenní detoxikaci.

(Zdroj: Unsplash)

3. Stačí upravit jídelníček a zhubnete!

Bez plánování a motivace se vám podaří změna jen těžko. Když si toho ale hned na začátku naložíte tolik, že máte popsanou A4 příkazy a zákazy, bude na vás tato sepsaná motivace působit spíš obráceně. Začněte raději postupně a jednoduše. Přidejte ke každému jídlu zeleninu, vypijte denně 2,5 l vody a zacvičte si dvakrát týdně. Ke každodennímu pohybu, meditaci a 100% fitness jídelníčku se dopracujete až za delší čas, kdy už budete mít zajetou svou rutinu a tyto úkoly se pro vás stanou přirozené. Přistupujte k sobě s láskou a porozuměním. Nenadávejte si a nekritizujte se. Když o sobě budete neustále říkat třeba: “Jsem nechutně vychrtlá”, tak to tak i bude.

5 faktů související s detoxem
  • 1) Odšťavňováním ovoce a zeleniny se ochuzujete o prospěšné látky obsažené ve slupkách a dalších pevných částech. Vypít 4 odšťavněná jablka tedy není totéž jako sníst 4 odšťavněná jablka.
  • 2) Omezení lepku potřebuje jen zanedbatelné procento populace. Lepek tedy tělo nevysiluje ani ho jinak nepoškozuje. Nemusíte od něj tedy odpočívat, pokud vás netrápí zdravotní problém.
  • 3) Přirozený detox organismu podporují bílkoviny. Zařaďte tedy maso, vejce, ryby, ořechy, luštěniny. Farmářská kvalita = ještě lepší hodnoty v potravinách.
  • 4) Obrovské množství toxinů obsahuje alkohol. Vynechte ho a přirozený detox organismu bude probíhat zase o něco líp.
  • 5) Pokud budete celý rok jíst průmyslově zpracované potraviny, stravovat se bez rozmyslu a pít často alkohol, “detoxikační týden” vás nezachrání.