2. února 2022

Voda jako základ

Existuje spoustu způsobů, jak se postarat o svoje tělo. Luxusní masáže, procedury, kosmetika a super potraviny mají na lidský organismus spoustu pozitivních dopadů. Ale vždy je nejdůležitější si pohlídat základ. Bez kvalitní základové desky těžko postavíte spolehlivý a krásný dům, který vás bude těšit dlouhou dobu. S vaším tělem to funguje podobně. Základovou desku v oblasti péče o sebe představuje jednoznačně VODA.

(Zdroj: Unsplash)

Když žízníte

Dehydratace patří mezi nejčastější problémy dnešní populace. Nedostatek vody v těle patří mezi hlavní faktory ovlivňující vznik spousty civilizačních chorob. Přitom to, že naše tělo trpí žízní poznáme už za několik hodin v podobě bolesti hlavy a snížení energie. Dokonce můžete mít i špatnou náladu, neovládáte se v jídle, špatně se soustředíte a v dlouhodobém měřítku se dehydratace projeví i na vašem vzhledu. Kruhy pod očima, suchá kůže nebo lámající se vlasy jsou následkem nedůslednosti v doplňování tekutin.

Levný detox

Protože je člověk tvořen z většiny procent vodou, je to právě ona, jež umožňuje plnou výkonnost všech orgánů. Především játra a ledviny i díky vodě jsou schopny odvádět toxiny nahromaděné v těle. Stejně tak i celý lymfatický systém jde ruku v ruce s vodou. Mozek také velmi rychle reaguje na vodu. Pokud cítíte únavu, dost možná vás vypití sklenice čiré tekutiny nakopne víc než šálek kávy.

(Zdroj: Unsplash)

Hubnoucí nápoj

Dostatek vody nepochybně podporuje i regulaci hmotnosti. Zlepšuje totiž trávení a zabraňuje přívalům hladu. Pokud zvládnete vypít před každým jídlem sklenici vody, zaplní se vám žaludek a ve finále sníte méně jídla, což se někdy také vyplatí, pokud víte, že byste jinak svůj kalorický příjem přestřelili.

Jak pít správně?

Neexistuje ideální množství vody, jde o velmi individuální záležitost. Počet vypitých sklenic se odvíjí od věku, pohlaví, aktivity, stravy (čím víc soli, tím víc vody), ale třeba i od ročního období. Pohybovat byste se ale měli okolo 2–3 litrů vody denně. Mějte také na paměti, že do pitného režimu se nepočítají džusy, káva nebo různé limonády. Pokud vám čistá neperlivá voda nechutná, zkuste se od této myšlenky buď odprostit (čistit si zuby vás také nejspíš nebaví, ale děláte to, protože víte, že jde o nutnost) a nebo si vodu jednoduše ochuťte citronovou šťávou, mátou, limetkou nebo oblíbeným ovocem. Mezi důležitá pravidla patří také průběžnost. Pokud nepijete celý den a pak se snažíte svůj stanovený počet litrů dohnat večer, nezachráníte to, protože zatěžujete ledviny a srdce. Neřiďte se ani pocitem žízně, protože v tuto chvíli už vaše tělo většinou trpí 2% dehydratací.

Koupit program